Czego się nauczysz? Ile będzie teorii, a ile praktyki? Jakie uprawnienia uzyskasz po kursie? Wyjaśniamy.
We wrześniu kilka z nas ukończyło kurs asystenta instruktora (AITC – Asisstant Instructor Training Course) organizowany przez międzynarodową organizację kitesurfingu (a właściwie kiteboardingu) – IKO. Zdałyśmy egzamin, zaliczyłyśmy część praktyczną i dziś jesteśmy już certyfikowanymi asystentkami instruktora. 🙂
Dlatego chcemy podzielić się z Wami wiedzą, czego po takim kursie można się spodziewać, jak on wygląda i przede wszystkim, czego w jego trakcie można się nauczyć. Mamy nadzieję, ze te informacje przydadzą się tym z Was, którzy zastanawiają się nad zapisaniem się na taki kurs.
1. Dla kogo jest ten kurs?
Przede wszystkim dla osób, które chcą zostać certyfikowanymi międzynarodowymi instruktorami IKO. Kurs to pierwszy i konieczny etap, żeby zdobyć pełne uprawnienia. Dopiero po jego ukończeniu można zapisać się na właściwy kurs instruktorski.
Ale kurs to także świetna okazja dla samodzielnych kitesurferów, aby dowiedzieć się ciekawych rzeczy (np. skąd bierze się wiatr termiczny) albo posiąść nowe umiejętności (np. wymiana tuby głównej), których zdobędzie się na tradycyjnych kursach IKO.
Osoby, które chcą się zapisać wyłącznie hobbystycznie, może jednak nieco zniechęcić cena – pięciodniowy kurs kosztuje 500 dolarów.
Co innego w przypadku przyszłych instruktorów. Dla nich to oczywiście inwestycja, która w szybkim czasie powinna się zwrócić.
2. Co trzeba umieć, żeby przystąpić do kursu?
Żeby zapisać się na kurs, trzeba mieć umiejętności odpowiadające poziomowi IKO 3. Należy więc pływać ostro pod wiatr, zawracać, pływać na switchu.
Ale coś jeszcze – trzeba dobrze i w miarę pewnie czuć się w wodzie. To ważne, bo kurs w dużym stopniu składa się z zajęć praktycznych. Musisz więc stanąć po drugiej stronie – w roli instruktora, odpowiadającego za bezpieczeństwo swoje, kursanta i wszystkich dookoła – a w trudnej sytuacji zachować spokój i starać się znaleźć najlepsze wyjście.
3. Jak wygląda kurs asystenta instruktora IKO?
Kurs trwa 5 dni, w trakcie których odbywa się 40 godzin zajęć. Ten czas można podzielić na 3 rodzaje zajęć:
* Zajęcia teoretyczne
W ich trakcie omawiane są takie zagadnienia, jak zjawiska meteorologiczne, czy podstawy aerodynamiki. Jak chmury wpływają na pogodę? Czemu kite przepada? Skąd bierze się wiatr termiczny? Odpowiedzi na te pytania poznasz na kursie.
* Zajęcia praktyczne
Dla wielu osób może to być najbardziej interesująca część kursu. To czas, żeby nauczyć się prostych napraw kite’a albo poćwiczyć przekładanie baru i prostowanie skrzyżowanych linek bez schodzenia na ląd.
* Zajęcia z kursantami
To praktyczne przygotowanie do pracy instruktora i prawdziwe zajęcia – z kursantami.
Najpierw przeprowadza je egzaminator, który tłumaczy, jakie są kolejne kroki: Czego uczy kursantów najpierw, czego później. Jakie ćwiczenia powinni wykonywać w jakiej kolejności.
W tym czasie Ty przyglądasz się egzaminatorowi, starając się wszystko to zapamiętać.
Następnie to Ty stajesz w roli instruktora. Musisz przeprowadzić lekcję, którą dyskretnie obserwuje egzaminator i inni uczestnicy kursu. Egzaminator wspiera Cię, a na koniec daje feedback: co poszło dobrze, jakie były błędy, co można poprawić w przyszłości.
Warto z góry wiedzieć, że kurs to także samodzielna nauka. Na początku dostajesz solidny podręcznik, w którym omówione są wszystkie poruszane na kursie i wymagane na egzaminie zagadnienia. Trzeba go dokładnie przestudiować, także poza zajęciami, żeby dać egzamin końcowy. Tak, prace domowe (w formie quizów) też są, a przyłożenie do nich procentuje w trakcie testu końcowego.
Dobra rada od nas: Jeśli naprawdę chcesz skorzystać z kursu i wynieść z niego maksimum wiedzy, nie mówiąc już o zaliczeniu całości i zdaniu egzaminu, na tych 5 dni nie planuj raczej wielu zajęć „pozalekcyjnych”.
4. Czego dowiesz się w trakcie kursu?
Oto lista niektórych zagadnień omawianych w trakcie kursu i poruszonych w podręczniku. Na kursie asystenta instruktora (AITC) IKO dowiesz się między innymi :
- skąd bierze się wiatr
- jak nazywają się różne rodzaje chmur i jaką pogodę zwiastują
- co to jest układ wysokiego albo niskiego ciśnienia i jak wpływa on na pogodę
- jak powstają wiatry termiczne
- jak ukształtowanie terenu wpływa na wiatr
- co to są pływy i jak powstają
- kto ma pierwszeństwo na wodzie (tzw. prawo drogi)
- jak zbudowany jest kite i jak różne elementy budowy (kształt, długość linek) wpływają na jego działanie
- jak produkuje się kite’y i jak należy o nie dbać
Dowiesz się także wiele o sobie: Czy nadajesz się do pracy jako instruktor? Czy lubisz uczyć innych? Jak czujesz się w tej roli?
5. Czego nauczysz się w trakcie kursu?
Oprócz teorii, kurs AITC to także duuużo praktyki. Nauczysz się na nim między innymi:
- jak przeprowadzić – krok po kroku – pierwsze lekcje kitesurfingu
- jak pomagać instruktorowi w szkoleniu kursantów
- jak sprawdzić, czy linki w kite’cie są równe i jak ewentualnie je wyrównać
- jak rozplątać linki na wodzie przekładając bar i unikająć schodzenia na ląd
- jaka prawidłowo przeprowadzić self-rescue
- jak przeprowadzić proste naprawy np. wymienić tubę główną w kite’cie
6. Dla kogo NIE jest ten kurs i czego NIE nauczysz się w trakcie?
W trakcie kursu nie nauczysz się wykonywania nowych tricków i nie będziesz prawdopodobnie szlifować swoich umiejętności
Jeśli więc głównie zależy Ci na opanowaniu nowych sztuczek na wodzie, ten kurs nie jest dla Ciebie.
Zamiast niego wybierz pro-camp z foto /wideo analizą progresu lub zaawansowane zajęcia indywidualne.
7. Czy na koniec jest egzamin?
Żeby zostać asystentem instruktora IKO musisz:
1) Po pierwsze mieć umiejętności opisane w punkcie 2, czyli pływać ostro pod wiatr, zawracać i pływać na switchu.
2) Po drugie musisz zaliczyć kurs, a egzaminator musi ocenić Twoje umiejętności (wylistowane w podręczniku) na przynajmniej 7 w skali 1-10
3) Po trzecie musisz zdać egzamin online. Składa się na niego 100 pytań jednokrotnego wyboru (tylko jedna z kilku odpowiedzi jest prawidłowa). Musisz zdobyć przynajmniej 70%, czyli prawidłowo odpowiedzieć na min 70 pytań. Masz na to 90 minut.
Musimy tu zaznaczyć, że do egzaminu po prostu trzeba się przygotować. Część pytań dotyczy regulacji IKO (np. wyposażenie instruktora czy kursanta na lekcji). Ogromna część odnosi się do kwestii opisanych w książce, a związanych z meteorologią czy aerodynamiką. Nawet, jeśli dobrze pływasz, ale NIE przeczytasz książki, prawdopodobnie nie zdasz egzaminu.
8. A jeśli w trakcie kursu nie będzie wiało?
Przeprowadzenie zajęć praktycznych, zwłaszcza szkoleń z kursantami wymaga wiatru, Jeśli w trakcie kursu nie będzie go dość, kurs i tak zaliczysz. Ale w informacjach od egzaminatora, wpisywanych w Twoim podręczniku na koniec kursu, otrzymasz zalecenie nadrobienia tej części np. w formie kilku godzin stażu w jakiejś szkółce.
9. Czy na koniec otrzymam certyfikat, dyplom etc.
Na koniec kursu otrzymasz dyplom będący dowodem jego ukończenia. Po zdaniu egzaminu otrzymasz zaś certyfikat poświadczający zdobyte przez Ciebie uprawnienia.
Znajdziesz się także na stronie IKO, gdzie każdy będzie mógł sprawdzić Twoje uprawnienia.
10. Jakie uprawnienia daje ukończenie kursu?
Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu, będziesz mieć możliwość zdobywania dalszych uprawnień jako instruktor, czyli zrobienia kursu i egzaminu instruktorskiego.
Ale też od razu będziesz móc szkolić kursantów na poziomie IKO 1 pod nadzorem doświadczonego instruktora oraz asystować instruktorowi (Level 2 lub wyższy) przy uczeniu na kolejnych poziomach.
Jeśli więc z powodzeniem skończysz kurs i zdasz egzamin, zrobisz pierwszy, duży krok do zdobycia nowego zawodu. Gratulujemy! 🙂
PS. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące kursu napisz do nas: kontakt@kochamkitesurfing.com
Kurs prowadził Tomasz Chmielińskie ze szkoły Kitestyle w Jastarni
Leave a Reply