Jeśli wybieracie się do Jastarni sprawdźcie: Dokąd iść pyszne śniadanie z jadalnymi kwiatkami? Gdzie wypić drinka na naszą cześć nazwanego „Dziewczyny kochają kitesurfing”? Skąd najlepiej oglądać zachody słońca, a potem bawić się do… wschodu słońca? Podpowiadamy!
Bardzo lubimy Jastarnię i – szczerze mówiąc – czujemy się tu jak w domu. Tu przyjeżdżamy na kite’a od lat. Tu czwarty rok organizujemy nasze campy, a także spędzamy tu całe lato – pływając i ucząc kitesurfingu. Przez te lata wydeptałyśmy swoje ścieżki i znalazłyśmy swoje ulubione miejsca. Chcemy Wam o nich opowiedzieć. Być może przydadzą się Wam nasze rekomendacje i odwiedzicie niektóre z opisanych przez nas miejsc, a może nawet polubicie je tak samo jak my.
Gdzie zjecie najlepsze śniadanie w Jastarni?
Jastarnia ma zarówno wielbicieli, jak i przeciwników. Tym drugim kojarzy się głównie z tabunami snujących się po deptaku turystów oraz ciągiem smażalni ryb, budek z goframi i sklepów z kiczowatymi pamiątkami.
Ale to nie wszystko, co Jastarnia ma do zaoferowania! Jeśli chcecie dobrze zjeść, wypić drinka albo poimprezować, znajdziecie w Jastarni przynajmniej kilka miejsc wartych uwagi.
Zacznijmy od śniadania. Jeśli nie macie ochoty przygotowywać go samodzielnie, a chcecie zjeść coś dobrego w przyjemnym wnętrzu, sprawdzonym adresem są Moje Smaki (dawna Buła i Spóła, ul. Portowa). Możecie tu zjeść klasyczne śniadania na bazie jajek, pyszny twarożek, naleśniki z marscarpone czy granolę. Do tego kawa z ekspresu i świeżo wyciskane soki owocowe.
Jeśli chcecie zjeść pyszne śniadanie, koniecznie sprawdźcie też miejscówkę po drugiej stronie ulicy Portowej. To cukierkowo różowy food-truck pod nazwą Hello Mister – zdecydowanie najbardziej hipsterskie miejsce na Półwyspie. Możecie tu kupić przepyszne i cudownie wyglądające (przyozdobione jadalnymi kwiatami!) bowle, smaczne owsianki pełne superfoods, kanapki z niebanalnym składem (np. masło orzechowe, pikantny sos, ogórek), a to wszystko popić dobrą kawą, także z mlekiem roślinnym. Zresztą, większość dań jest wegańska, a wszystkie (co dla nas bardzo ważne) serwowane są na biodegradowalnych naczyniach z drewna, papieru i liści palmowych – plastiku tu nie uświadczycie. Miejsce prowadzi para młodych ludzi z Warszawy, a oryginalna nazwa jest pamiątką po ich podróżach – “Hello Mister” to standardowe powitanie kierowane przez dzieciaki w Indonezji do wszystkich turystów – obu płci.
Od sezonu 2019 Hello Mister oprócz śniadań serwuje także wieczorne grille, oczywiście także warzywne np. pyszne burgery z gigantycznymi grillowanymi pieczarkami portobello zamiast mięsa.
Jeśli szukacie miejsca serwującego śniadania w pobliżu miejsca zakwaterowania, warto też zajrzeć do okolicznych pensjonatów i domów wynajmujących pokoje. Wiele z nich oferuje śniadania nie tylko dla gości. Są to albo zestawy śniadaniowe albo bufet szwedzki. Ceny za śniadanie z kawą lub herbatą zaczynają się od ok. 20 zł.
Dokąd w Jastarni iść na obiad i kolację?
Jeśli chodzi o najlepsze miejsca na obiad lub kolację, mamy długą listę naszych typów. W ścisłej czołówce jest Śledź i Pasta, jak nazwa wskazuje restauracja rybna, mieszcząca się tuż przy głównej drodze (ul. Mickiewicza) na skrzyżowaniu z ul. Polną. Zauważycie ją z daleka dzięki czerwonym parasolkom ustawionym w ogródku przed restauracją. Na pierwszy rzut oka to miejsce może wyglądać niepozornie, ale tuż po wejściu do środka, po kolejce nieodmiennie stojącej przed ladą, zorientujecie się, że oto jesteście w miejscu serwującym rzeczy nieprzeciętne.
Koniecznie spróbujcie tutejszych rybnych przekąsek wystawionych w witrynie. Świetne są koreczki śledziowe nadziewane konfiturą z cebuli, śliwek i rodzynek albo nafaszerowane żurawiną lub sałatką grecką. Bardzo lubimy też tutejsze pasty rybne, chrupkie placki ziemniaczane z łososiem i śmietaną oraz zupy.
Restaurację od ponad 20 lat prowadzi rodzina z Gdyni. Pierwszy lokal był skromną budką u wylotu ul. Polnej. Od 2 dekad to już spora restauracja z dwiema salami, ogródkiem i wiernym gronem fanów, wśród których nie brak celebrytów (stołując się w Śledziu i Paście nie raz ich tu spotkacie). Lokal jest zamknięty od stycznia do połowy marca. Od jesieni do końca grudnia i wiosną działa weekendowo, a latem otwarty jest codziennie od rana do późnych godzin wieczornych.
Jeśli macie ochotę na rybę w jeszcze bardziej oryginalnym wydaniu, zajrzyjcie do restauracji „U Bąbli”. Prowadzi ją dwóch braci – bliźniaków w dzieciństwie zwanych Bąblami – stąd nazwa. Restauracja usytuowana jest na piętrze przy ul. Sychty (główny deptak Jastarni) i dzięki temu siedząc w przyjemnych, półotwartych wnętrzach można z góry pogapić się na przelewający się ulicą tłumek turystów. Zjecie tu rybę po tajsku, bardzo dobre makarony i pizzę oraz inne dania obiadowe. Ale warto tu zajrzeć choćby na sam deser (codziennie są to inne specjały, o które trzeba zapytać kelnerów, ponieważ nie ma ich w karcie) lub na shota pysznej, zawiesistej gruszkówki domowej roboty.
Inne miejsce godne polecenia to restauracja „Łóżko” na rogu ulic Sychty i Stelmaszczyka (przedłużenie molo). Zwłaszcza jeśli jesteście w Jastarni dużą grupą i każdy chce jeść coś innego, trzeba Łóżko odwiedzić. Restauracja ma bowiem bardzo rozbudowane menu od ryb, przez sałatki, pierogi i kotlety schabowe, po pizzę. W menu każdy znajdzie więc coś dla siebie.
Dochodząc do końca turystycznej części ulicy Stelmaszczyka trafimy do kawiarni Capuccino Cafe. To idealne miejsce na poobiednią (albo poranną) kawę i deser. Wybitne są tutejsze bezy (spróbujcie bezy z owocami podawanej z musem truskawkowym) i ciasta (tort Royal Caramel to nasz faworyt). Jeśli szukacie kulinarnych ciekawostek, tu zjecie torty i bezy z rokitnikiem. To roślina rosnąca na wydmach, a więc lokalnie i jednocześnie polski superfood – rokitnik ma mnóstwo witaminy C, która na dodatek nie rozkłada się w trakcie obróbki cieplnej. Ma obniżać ciśnienie i zwiększać odporność. A więc – przyjemne z pożytecznym, choć raczej dla wielbicieli kwaśnych smaków, bo rokitnik jest intensywnie kwaskowaty.
Na naszej liście miejsc jest też nieco oddalona, ale zdecydowanie warta odwiedzenia restauracja „Ananansy” mieszcząca się przy ul. Rybackiej (tuż za portem) przy wjeździe na kemping Molo Surf. Od 8.30 do 22.00 możecie tu zjeść pyszne śniadania, makarony, ryby, owoce morza, pizzę i inne dania – smaczne i pięknie podane. A to wszystko z malowniczym widokiem na port.
Gdzie się bawić?
Na Półwyspie Helskim znaczna cześć życia towarzyskiego, zwłaszcza w surferskich klimatach, toczy się w miejscach do których nie sposób trafić przypadkowo, czyli na kempingach, przed przyczepami „letników” albo instruktorów. (Skupiska tych drugich na każdym kempingu mają zwyczajowe nazwy – Rumunia, Meksyk etc. odzwierciedlające panujące tam ład i porządek.)
W Jastarni są jednak dwa najważniejsze, ogólnodostępne imprezownie. Koniecznie udajcie się tam, jeśli chcecie poszaleć na parkiecie lub… piasku.
Pierwsze miejsce to lokal Rettungs Budy znajdujący się tuż przy wyjściu na plażę nr 46 (od strony Bałtyku). Ceglany gmach został zbudowany w 1910 r. jako hangar dla łodzi ratowniczej. Na początku XX wieku mieściła się tu bowiem stacja ratownictwa brzegowego (stąd nazwa). Dziś to restauracja, drink bar i klub – w jednym. To jedyne tego typu miejsce w Jastarni, gdzie można zjeść z bezpośrednim widokiem na wydmy i Bałtyk (na tyłach lokalu jest piękny, ogromny taras), posłuchać muzyki na żywo i – oczywiście – poszaleć na parkiecie.
W ciągu dnia czynna jest restauracja (można tu zjeść pizzę, sałatki, makarony etc.) i drink bar. Jeśli jesteście wielbicielami klasyki, to najlepsze miejsce w Jastarni, żeby zamówić ulubioną margaritę lub mojito albo jeden z alkoholowych specjałów lokalu o marynistycznych nazwach. Od sezonu 2019 w menu Rettungs Budy pojawił się także drink, nazwany na naszą cześć „Dziewczyny kochają kitesurfing”! Jest on robiony na bazie musu malinowego i oczywiście jest różowy!
W środy i czwartki odbywają się tu koncerty jazzowe na żywo (wstęp bezpłatny), a w piątki tradycyjne gastroparty z DJ’em, pełnym parkietem i shotami domowej cytrynówki w promocyjnych cenach.
O ile w piątek po prostu trzeba iść do Rettungs Budy, o tyle w soboty, obowiązkowym punktem na imprezowej mapie Jastarni jest Wejście 49. To beach bar, zlokalizowany na samej plaży, jak nazwa wskazuje – przy wejściu nr 49. Za dnia, plażując w okolicy, można tu wpaść na zimne napoje, piwo, zapiekankę lub obiad. Warto przy okazji wejść na taras nad restauracją, z którego rozciąga się widok na tłumy plażujących, a w sobotnie wieczory – imprezujących tu osób.
W Jastarni imprezy rozkręcają się tu dość późno (najlepiej przyjść około północy albo nawet później). Kończą się natomiast, gdy nad Bałtykiem wschodzi już słońce.
Gdzie nocować w Jastarni?
Jeśli wybieracie się do Jastarni w szczycie sezonu, czyli od początku lipca do końca długiego weekendu sierpniowego, trzeba koniecznie zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem. W szczycie sezonu, zwłaszcza w weekendy, możecie mieć problem ze znalezieniem czegokolwiek, łącznie z miejscem na rozstawienie namiotu. Warto mieć także w pamięci, że wiele miejsc akceptuje tylko rezerwacje na 7 nocy.
Najpopularniejszą i najtańszą (zwłaszcza dla 1 – 2 osób) opcją jest wynajęcie kwatery, czyli pokoju w którymś z tutejszych pensjonatów lub domów oferujących tzw. „gościnne pokoje”. Ceny zaczynają się od ok. 100 zł za dwójkę, za noc. Wolnych pokoi najlepiej szukać w serwisie nocowanie.pl.
Jeśli jednak chcecie surferskiej atmosfery lub po prostu lubicie mieszkać na campingu, najlepszym rozwiązaniem będzie rozbicie namiotu lub wynajęcie przyczepy albo domku holenderskiego na campingu Molo Surf, tuż za portem (jadąc w stronę Helu). Tam od początku organizujemy nasze Kite Campy dla dziewczyn. Nie bez powodu. To jedyny camping w Jastarni, który umożliwia mieszkanie na łonie natury, nad samą zatoką, a jednocześnie bycie bardzo blisko centrum miasta.
Na jego terenie mieści się kort tenisowy, kryty tor carvingowy, wypożyczalnia rowerów i kilka sklepów z surferkimi ubraniami. Jednak jednym z największych atutów kempingu Molo Surf jest Chilli Bar z zachęcającym do chillowania tarasem. Można tu leniwie spędzić dzień opalając się na leżaczku, a wieczorem, sącząc drinka, patrzeć w gwiazdy albo na wody zatoki. Można tu też poimprezować, bo w piątki i soboty do akcji wkracza tu DJ, a Chilli Bar zamienia się plażowy klub. W poszukiwaniu szczegółów najlepiej sprawdzać stronę campingu na Facebooku.
Sympatyczne jest też sąsiedztwo portu. Można tam pospacerować wśród łódek i kutrów rybackich, wsiąść w tramwaj wodny do Gdyni lub Helu, albo przysiąść, żeby obejrzeć malowniczy zachód słońca nad portem.
Czasem słońce, czasem deszcz
Miejsc do podziwiania zachodów słońca (na Helu naprawdę spektakularnych!) jest zresztą w Jastarni więcej. Od strony Bałtyku to tarasy Rettungs Budy i Wejścia 49 – opisanych powyżej.
Od strony zatoki, można wybrać się na molo i przycupnąć na ławce albo ciągnących się dookoła molo schodkach. W chłodniejsze dni, piękny widok na zachód słońca (a przy okazji osłonę przed zimnem i wiatrem) będziecie mieć z tarasu restauracji Sfinks, która mieści się tuż obok – u wlotu molo.
Zawsze dobrym rozwiązaniem jest też zrobienie sobie pikniku na plaży. To zresztą nasz ulubiony sposób podziwiania zachodów słońca – piasek, szum fal, coś dobrego do picia i przekąszenia oraz (koniecznie!) grupa przyjaciół!
Ale skoro już o molo mowa – jeśli macie ochotę na zakupy, zwłaszcza ubraniowe, właśnie po drodze na molo (ul. Stelmaszczyka) znajdziecie najwięcej sklepów ze sprzętem i ubraniami w surferskich klimatach. Firmowe sklepy mają tu m. in. Baltica, Femi Pleasure, Surf Inc. i Roxy.
Zakupy mogą być dobrą alternatywą na deszczowy dzień, bo niestety – nawet latem – na półwyspie nie zawsze świeci słońce. Inny pomysł to nadrobienie zaległości kinowych. W Jastarni macie dwie możliwości:
Przy ulicy Portowej, naprzeciwko „Moich Smaków”, mieści się Kino Żeglarz zbudowane ponad 100 lat temu, jeszcze przez Niemców i do dziś prowadzone przez trzy kobiety (babcię, mamę i wnuczkę) – miłośniczki kina (więcej o nich dowiecie się z artykułu w Wysokich Obcasach). W repertuarze są zwykle produkcje niezależne, choć dobre, mainstreamowe filmy też się zdarzają. „Żeglarz” to nie tylko kino, ale także lokalna placówka kulturalna – w sezonie odbywają się tu premiery książek i imprezy z muzyką na żywo.
Jeśli jednak macie ochotę na mainstreamowy i głównie lekki repertuar, udajcie się do Multikina na ulicę Sychty. W dużym, białym namiocie funkcjonuje tu latem Scena Kulturalna Jastarni. Czasem goszczą na niej popularne kabarety, natomiast na co dzień zaś namiot jest siedzibą jastarnickiego Multikina. Można tu obejrzeć aktualne hity kinowe i – jak w każdym przybytku tej sieci – przekąsić przy okazji popcorn. Siedzi się niestety na zwykłych krzesełkach, a nie fotelach kinowych, ale – na pocieszenie – bilety kosztują połowę tego, co w Multikinie w Warszawie.
Informacje praktyczne
- W Jastarni jest kilka bankomatów (m. in przy ul. Stelmaszczyka, naprzeciwko dworca i koło Biedronki)
- Stacja benzynowa Oktan znajduję po prawej stronie przy wjeździe do Jastarni (jadąc od strony Chałup)
- Jeśli pilnie musisz zrobić zakupy późnym wieczorem mamy dobrą wiadomość – w sezonie tutejsza Biedronka, znajdująca się obok stacji benzynowej (a także naprzeciwko stacji kolejowej Jastarnia Wczasy) działa całodobowo (przerwa od 23 do 24). Poza sezonem jest otwarta do 22. Alternatywą, bliżej centrum jest sklep Miki (róg ulic Sychty i Bałtyckiej) czynny w sezonie od 6 rano do 2 w nocy.
- Poczta, apteka i przychodnia znajdują się obok siebie na ul. Stelmaszczyka.
- Jeśli potrzebujesz rzeczy typu mydło i powidło (ładowarka do telefonu, koc, garnek etc.), to znajdziesz je (w bardzo dobrych cenach) w tzw. chińskim namiocie na końcu ul. Sychty.
- Do Jastarni najlepiej dostać się samochodem lub pociągiem – z przesiadką w Gdyni. Z Gdyni dojeżdża tu też PKS. Poza sezonem ostatnie autobusy i pociągi dojeżdżają do Jastarni tylko wczesnym wieczorem, warto więc zaplanować podróż posiłkując się serwisem e-podróżnik.pl. Z większych miast latwo dostać się na Półwysep BlaBlaCarem. Kitesurferzy umawiają się też na wspólne przejazdy na facebookowej grupie „Letnie ustawki na Hel”.
- Po Jastarni i okolicach najlepiej poruszać się pieszo lub rowerem. Na miejscu jest mnóstwo wypożyczalni rowerów. Wzdłuż Helu biegnie wygodna ścieżka rowerowa natomiast główna ulica nierzadko stoi w korku, więc rower może okazać się rozwiązaniem szybszym niż samochód. Transport publiczny funkcjonuje na Helu w ograniczonym zakresie. PKS-y i busy prywatnej firmy Olimp kursują, ale rzadko, a poza sezonem tylko do wczesnych godzin wieczornych. Jeśli nie mamy samochodu, a chcemy się dostać np. do sąsiedniej Kuźnicy albo Juraty najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie się przy ulicy i wystawienie kciuka. Bo podróżowanie autostopem sprawdza się tu całkiem dobrze. 🙂
ZDJĘCIA W TEKŚCIE: Mraczek Photo
Uważasz, że na naszej liście powinno znaleźć się coś jeszcze? Brakuje na niej jakiegoś miejsca Twoim zdaniem wartego uwagi? Napisz do nas na mail: kontakt@kochamkitesurfing.com
Leave a Reply