fbpx
with Brak komentarzy

Startując na desce musisz machnąć dość dynamicznie latawcem w kierunku, w którym chcesz popłynąć i dać się podnieść sile latawca z wody. Brzmi prosto, ale na początku może przysporzyć trudności. Te z Was, które próbowały wiedzą już o tym doskonale. Czemu to takie trudne i jak zrobić to dobrze?


Czemu pierwsze starty są takie trudne?

Po pierwsze dlatego, że wszystko dzieje się dość szybko – na zgranie wszystkich ruchów, które opisujemy poniżej masz sekundę, może dwie.

Po drugie dlatego, że każdy start jest troszkę inny, bo warunki na wodzie (np. siła wiatru) cały czas się zmieniają i musisz się do nich dostosować np. im słabszy wiatr, tym mocniej musisz machnąć latawcem na początku.

Do opanowania startów będziesz więc prawdopodobnie potrzebować wielu prób i zwykle na początku lepiej będą Ci wychodzić starty w jedną stronę. Nie martw się, to normalne. Z czasem zaczną Ci wychodzić także starty w drugą stronę.

Jak wystartować na desce – krok po kroku:

Jak to powinno wyglądać? Trzymasz latawiec w zenicie, deskę masz założoną na nogi i przyjęłaś idealną pozycję do startu przyciągając kolana do siebie? No to zaczynamy!

Załóżmy, że chcesz płynąć w lewo…

 • Przyciągnij lekko bar. W ten sposób zwiększasz moc latawca. Teraz latawiec będzie Cię ciągnął bardziej, ale to konieczne, żeby stanąć na desce i popłynąć.
 • Machnij dynamicznie latawcem w lewo (lub w prawo, jeśli startujesz w prawo). Musi to być zdecydowany ruch. Dzięki temu latawiec podniesie Cię z wody. Jeśli zrobisz to za wolno lub za słabo, latawiec nie wygeneruje wystarczająco dużo mocy i… z powrotem usiądziesz w wodzie.
 • Zrób kontrę. O co chodzi? Zatrzymaj latawiec, zanim z impetem wpadnie do wody, czyli zrób nim delikatny ruch w przeciwnym kierunku. Jeśli najpierw machnęłaś kite’m w lewo, gdy dojdzie do godziny 10.00 – 10.30, rusz nim lekko w prawo (lub odwrotnie, jeśli startujesz w prawo.) To ma być naprawdę mały ruch. W przeciwnym razie latawiec wróci do zenitu.
 • Zatrzymaj latawiec na 45 stopniach. Czyli – w naszym przypadku – na godz. 10.30. Dzięki temu latawiec będzie Cię ciągnął w lewo. Próbuj stabilnie utrzymać go w tej pozycji.
 • Ustaw deskę lekko z wiatrem w kierunku, w którym chcesz popłynąć. Co to znaczy lekko z wiatrem? Ustaw deskę trochę do przodu – trochę w bok (czyli w naszym przypadku w lewo).
 • Wypłaszcz deskę. Tuż przed startem masz deskę na nogach, zanurzoną boczna krawędzią w wodzie. Teraz musisz ułożyć ją płasko tak, żeby móc na niej stanąć i popłynąć.
 • Wstań. Tak, wiemy – łatwo powiedzieć, trudno zrobić. Przynajmniej na początku. Ale – spróbuj! 🙂 Nie zapieraj się, nie kucaj. Po prostu daj się pociągnąć latawcowi. Wyobraź sobie to tak, jakby ktoś pomagał Ci wstać z wody, ciągnąc Cię za rękę. Musisz współpracować i trochę pomóc tej osobie. Tak samo jest z latawcem. W momencie, gdy czujesz, że zaczyna Cię ciągnąć – zacznij wstawać.
 • Lekko ugnij tylną nogę. Czyli – jeśli startujesz w lewo – przednią nogę wyprostuj, a prawą lekko ugnij. Dzięki temu ciężar ciała będziesz mieć na tylnej nodze i stworzysz przeciwwagę dla siła latawca, który ciągnie Cię do przodu.
 • Wyprostuj się! Nie płyń w pozycji w kucki. Podnieś pupę 🙂 i skieruj biodra do przodu. W ten sposób ustabilizujesz swoją pozycję. Nie mówiąc już o tym, że będziesz lepiej wyglądać! 😉

Najczęstsze błędy popełniane przy startach

Przy startach każdy popełnia masę błędów. To normalne. Oto te najczęstsze. Być może

zauważysz je u siebie i uda Ci się je skorygować:

1. Startuję, ale potem znów siadam w wodzie

Przyczyn może być kilka:

 • zbyt słabo machasz latawcem przy starcie; latawiec nie ma dość mocy, żeby podnieść Cię z wody
 • robisz za mocną kontrę; prawidłowo machasz latawcem w jedną stronę, ale potem , zamiast zatrzymać go na 45 stopniach, wracasz nim do zenitu i w efekcie kite przestaje ciągnąć
 • startujesz pod wiatr; nie ustawiasz deski prawidłowo, czyli płasko, lekko z wiatrem. Zamiast tego (tak jak w pozycji przed startem) trzymasz zanurzoną boczną krawędzią w wodzie. Efekt jest taki, że Ty machasz latawcem mocno, ale deską hamujesz. Nie możesz więc popłynąć.
 • uwieszasz się na barze; na początku, ze strachu, robi to prawie każdy – zgięte łokcie, pozycja w kucki i za bardzo zaciągnięty bar. Jak to poprawić? Stertuj latawcem, ale nie wiś na barze. Spróbuj wstać (nie kucaj) i wyprostuj łokcie (rozluźnij ręce) minimalnie odsuwając od siebie bar.
2. Startuję, ale lecę do przodu i twarzą ląduję w wodzie 

Przyczyn może być kilka:

 • machasz latawcem zbyt mocno lub zbyt szybko i nie jesteś w stanie nad nim zapanować; pamiętaj, że przy silnym wietrze wystarczy delikatniejsze machnięcie, żeby popłynąć.
 • nie robisz kontry; przy starcie machasz latawcem w lewo / prawo (w zależności od tego, dokąd chcesz płynąć), ale nie robisz ruchu w drugą stronę, więc rozpędzony kite uderza o wodę, a Ty lecisz za nim.
 • nie utrzymujesz ciężaru ciała na tylnej nodze albo prostujesz tylną nogę. W ten sposób nie wytwarzasz przeciwwagi dla siły latawca. Bez tego lecisz do przodu.

Podsumowanie

Żeby wystartować na desce musisz jednocześnie zrobić trzy rzeczy:

 • machnąć dynamicznie latawcem w kierunku, w którym chcesz popłynąć
 • skierować deskę w tę samą stronę
 • stanąć na desce i wyprostować ciało

Odpowiednie zsynchronizowanie tych wszystkich elementów spowoduje, że popłyniesz i zrobisz swoje pierwsze, wymarzone halsy! Trzymamy kciuki! 🙂


Zdjęcia: Monika Mraczek / Mraczek Photo, Adam HARRY Charuk

Zapisz się na naszą listę mailingową

Pobierz BEZPŁATNIE e-book "Podręcznik kitesurfingu dla totalnie początkujących"

My też nie lubimy spamu. Będziemy wysyłać Ci tylko informacje o campach.

Leave a Reply

Chcesz być na bieżąco z informacjami o campach?
Zamów nasz newsletter!
ZAMAWIAM

Pobierz bezpłatnie e-book "Podręcznik kitesurfingu dla
totalnie początkujących"

Zapisz się na naszą listę mailingową, żeby otrzymać podręcznik całkowicie bezpłatnie.
close-link